Welcome

Anti Essays offers essay examples to help students with their essay writing.

Sign Up

Ballady i Romanse Essay

  • Submitted by: zuziabocian
  • on March 19, 2012
  • Category: History
  • Length: 515 words

Open Document

Below is an essay on "Ballady i Romanse" from Anti Essays, your source for research papers, essays, and term paper examples.

jak wyrazic tragizm holokaustu? odpowiedz na pytania analizujac i interpretujac wiersz wladyslawa broniewskiego "ballady i romanse"
 

Tragizm oznacza drogę bez wyjścia, sytuację w której dana osoba nie ma wyboru i z góry skazana jest na klęskę. W wierszu Władysława Broniewskiego "Ballady i Romanse" wszyscy żydzi poszkodowani przez Holocaust są bohaterami tragicznymi. Przedstawicielem rasy żydowkiej jest mała dziewczynka Ryfka symbolizująca niewiedzę, zagubienie i bezradność. Drugą postacią jest Jezus, który jest ucieleśnienie dobroci, sprawiedliwości, ponadto umarł on za grzechy wszystkich ludzi.
"Ballady i Romanse" są odpowiedzią na wiersz Mickiewicza "Romantyczność". Broniewski jednak po wstępie tworzy zupełnie inny obraz świata niż w oryginalnym wierszu. Przedstawia zniszczone przez Niemców miasteczko, po którego ulicach biega trzynastoletnia Ryfka, nieświadoma tego, co ją otacza. Jest wspomniane, że opuścili ją rodzice, lecz ona nie dopuszcza tego do myśli, gdyż śmieje się na słowa: "Mama pod gruzami, tata w Majdanku" i biegnie dalej. Następnie zauważa ją znajomy i proponuje, aby zjadła bułkę. To bardzo duże poświęcenie ze strony tego człowieka, gdyż w czasach holocaustu nie było łatwo o jedzenie. Dziewczynka po ugryzieniu kawałka odpowiada, że zaniesie resztę mamie i tacie. To również dowodzi o tym, że myślami żyła w innym świecie, gdzie miała jeszcze rodziców. Kolejni przejeżdżający ludzie litują się nad nią dając jej coś, co akurat mają pod ręką, co mogłoby się jej przydać. Dziwili się, że była naga i ruda. Swoim wyglądem przedstawia zagubienie, wyobcowanie oraz to, że nie pasuje do otoczenia. Właśnie tak trzeba rozumieć postrzeganie żydów przez innych ludzi w czasach holocaustu.
Kolejną osobą, która przejeżdżała obok Ryfki był Pan Jezus. zdanie: "SS-mani go wiedli na męki" odnosi się do ostatnich chwil życia Jezusa. Biblia opowiada o niesprawiedliwości wobec niewinnego człowieka, który ponosi winę za błędy ludzkości. Broniewski przenosi go w inne...

Show More


  • Submitted by: zuziabocian
  • on March 19, 2012
  • Category: History
  • Length: 515 words
  • Views: 22
  • 1 rating(s)

Related Essays

Citations

MLA Citation

"Ballady i Romanse". Anti Essays. 19 Dec. 2018

<http://parimatchstavki7.com/free-essays/Ballady-I-Romanse-187889.html>

APA Citation

Ballady i Romanse. Anti Essays. Retrieved December 19, 2018, from the World Wide Web: http://parimatchstavki7.com/free-essays/Ballady-I-Romanse-187889.html