Welcome

Anti Essays offers essay examples to help students with their essay writing.

Sign Up

Addiction to Cigarettes Essay

  • Submitted by: adamadamski
  • on June 26, 2014
  • Category: Social Issues
  • Length: 1,289 words

Open Document

Below is an essay on "Addiction to Cigarettes" from Anti Essays, your source for research papers, essays, and term paper examples.

Nikotynizm, czyli uzależnienie od nikotyny, jest jednym z najbardziej ‘popularnych’ uzależnień w obecnych czasach. Tytoń jest drugim, obok alkoholu, środkiem uzależniających, którego używanie jest akceptowane społecznie. Palenie jest także jednym z najważniejszych elementów stylu życia Polaków.
Uzależnienie od tytoniu jest uwzględnione jako jednostka chorobowa w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Jest to choroba przewlekła, występująca w stanie remisji i nawrotów, dlatego mówi się o leczeniu uzależnienia-chociaż świadomość tego ciągle nie jest powszechna. Substancją uzależniającą biologicznie jest nikotyna. Uzależnienie psychiczne (behawioralne) od tytoniu to kompulsywne przyjmowanie tytoniu i związane z tym nawykowe czynności pozwalające osiągnąć przyjemność.
Podobnie jak inne środki uzależniające nikotyna oddziałuje na systemy nagradzania w mózgu związane z odczuwaniem przyjemności, powoduje zwiększenie ilości dopaminy w połączeniach międzyneuronalnych stymulując system nagradzania. Dopamina daje odczucie przyjemności po zapaleniu papierosa, wzmacnia uzależnienie, a obniżenie jej poziomu w centralnym systemie nerwowym jest odpowiedzialne za objawy odstawienia po rzuceniu palenia. Stres także stymuluje system dopaminergiczny i dlatego wyzwala potrzebę palenia. Już pierwszy zapalony papieros może wyzwolić tę reakcję, a tym samym uzależnienie od nikotyny.
Uzależnienie od nikotyny rozpoznaje się, jeżeli występują przynajmniej trzech z poniższych cech: silne pragnienie lub poczucie przymusu jej przyjmowania, tolerancja (czyli stan obniżonej wrażliwości organizmu na skutki działania używki: polega na konieczności podawania coraz większych dawek dla otrzymania takiego samego efektu), zespół abstynencyjny, czas trwania nałogu dłuższy niż palacz przewidywał, wiele nieudanych prób zerwania z nałogiem, ograniczenie lub zaniechanie jakichś działań z powodu nałogu, trwanie w nałogu mimo jego szkodliwego wpływu na zdrowie i życie
osobiste.
Objawy po zaprzestaniu palenia...

Show More


Citations

MLA Citation

"Addiction to Cigarettes". Anti Essays. 15 Dec. 2018

<http://parimatchstavki7.com/free-essays/Addiction-To-Cigarettes-635187.html>

APA Citation

Addiction to Cigarettes. Anti Essays. Retrieved December 15, 2018, from the World Wide Web: http://parimatchstavki7.com/free-essays/Addiction-To-Cigarettes-635187.html